Ako kúpiť šperk

 

Pri kúpe šperku sa často nedokážeme rozhodnúť, ktorý kúsok si z klenotníctva odnesieme domov. Vybrať ten správny je veľmi zložité. My vám preto ponúkame niekoľko rád, ako vybrať šperk.

 

Príležitosť
Prvým krokom pri výbere šperku je definícia, aký konkrétny klenot si chceme kúpiť. Ohľad treba brať najmä na materiály, prevedenie a určenie šperku. Ak chceme šperk nosiť bežne, volíme skôr nenápadnejšie kúsky, ktoré ľahko nepoškodíme. Šperk, ktorý si kupujeme na konkrétnu udalosť by zas mal byť prispôsobený oblečeniu a typu podujatia.

 

Materiál
Pri pohľade do našej šperkovnice si musíme uvedomiť, aký typ šperku by ladil s kúskami, ktoré vlastníme. Týka sa to najmä voľby kovu. Zlaté náušnice a strieborné prstene sa k sebe príliš nehodia. Preto ak vlastníte výlučnú zlatú kolekciu šperkov, strieborný si nekupujte. Šperky je nutné náležite skombinovať, takže strieborný šperk by bol v tomto prípade nevyužiteľný.

 

Kamienok
Najkrajšou ozdobou na každom klenote je určite kamienok. Jeho výber je väčšinou ohraničený našimi finančnými možnosťami. Kamienok si však volíme aj podľa typu našej osobnosti, preferovanej farbe oblečenia či ostatných šperkov, ktoré nosíme. Pri výbere sa nechajte inšpirovať klenotníkom.

 

Rýdzosť
Mnoho dám si svoje šperky vyberá aj podľa počtu karátov kovu. Vďaka kvalitnému opracovaniu šperkov voľným okom nedokážeme rozlíšiť rýdzosť kovu, teda počet karátov slúži najmä na pochválenie sa v spoločnosti. Počet karátov zistíme na základe puncového čísla vyrazenom na vnútornej strane prsteňov alebo zapínaní náušníc, retiazok či na iných miestach.

 

Alergie
Častým nepriaznivým vplyvom, ktorý musíme brať pri kúpe šperku do úvahy, je alergia. Ak viete, že vás zlato či striebro dráždia, zbytočne neriskujte. Zvoľte skôr šperky z chirurgickej ocele, pri ktorej sú alergické reakcie takmer úplne vylúčené.

 

K výberu akéhokoľvek šperku sa stavajte zodpovedne, keďže žiaden kvalitný klenot nie je lacnou záležitosťou. V prípade akýchkoľvek otázok sa nebojte pýtať personálu klenotníctva, ktorý vám s radosťou odpovie a pomôže.