Strieborné šperky - o striebre

 

 

Striebro je ušľachtilý biely kov, ktorý bol známy už v staroveku. Striebro, ako jediný zo všetkých známych kovov sa vyznačuje najlepšou tepelnou a elektrickou vodivosťou, používa sa pri výrobe CD, DVD nosičov. Ale hlavne, čo nás zaujíma je, že sa používa v šperkárstve a samozrejme slúži ako súčasť rôznych zliatin. Striebro aké poznáme vo šperkoch je v zliatine 925/1000, čo znamená že v šperku je 92,5 % rýdzeho striebra a 7,5 % ostatných prímesí ako napríklad rhódium, táto rýdzosť sa tak isto ako u zlatých šperkoch označuje svojou puncovou značkou.
Striebro je kov, ktoré je veľmi dobre spracovateľné, to znamená, že má dobrú kujnosť, dobre sa odlieva a dobré zateká. Jeho chemická značka je Ag, z latinčiny Argentum. Veľmi dobre reaguje s kyselinou dusičnou. Striebro sa za prítomností kyslíka rozpúšťa v roztokoch, ktorými sú alkalické kyanidy. Striebro nám začne černieť vtedy, ak na jeho povrchu začne vznikať vrstva sulfidu strieborného. Medzi najväčších svetových producentov patrí Mexiko, Kanada, Peru, Austrália a USA.
V prípade, ak by ste sa rozhodli predať váš strieborný klenot do záložne, upresníme si, aká je cena striebra za gram, a ako sa určuje jeho cena. Jeho cena sa určuje na základe aktuálneho kurzu rýdzeho striebra na komoditných trhoch, čiže burzách. Cena striebra sa štandardne uvádza v mene USD za 1 trójsku uncu, pričom 1 trójska unca váži 31,1045 gramu. Pri výpočte hodnoty šperku sa aktuálna cena striebra v USD prepočíta na EUR, určí sa cena za jeden gram rýdzeho striebra a následne podľa rýdzosti určíme percetuálne presnú cenu za gram.
Medzi také ,,perličky˝ o striebre patria aj jeho blahodárne účinky. Napríklad, tento kov je prameňom ženskej energie a intuície, jeho nosením ženy posilňujú svoju ženskosť a zvyšujú svoj ženský esprit. Očisťuje naše telo i ducha, ľudia verili v to, že striebro pomáha vyháňať duchov a chráni ich pred nimi. Vraj tento kov nemá za ,,prácu˝ len zdobiť naše krky, prsty, ruky, ale má aj nesmiernu magickú moc. Či už tomu veríte alebo nie. V minulosti ho ľudia používali ako antibiotikum, silne dezinfekčný kov, a aby uchovali potraviny a tekutiny čerstvé. V súčasnosti ľudia opäť objavujú silu striebra, jeho ozdravné účinky a krásu. Vedci zistili, že dokáže zničiť baktérie, vírusy a plesne, baktérie si totiž voči striebru nedokážu vytvoriť rezistenciu. 
Možno, že sa v budúcnosti bude využívať v liekoch, ako antibiotikum, uvidíme! Ďalšie čítanie bude o oceľových šperkoch!
 

 

 

 

 

Autor: vladiesblog.blogspot.sk