Základné znalosti o zlatých šperkoch

 

Najstarším a najžiadanejším kovom od nepamäti bol a v súčasnosti stále je zlato. Zlato je chemicky veľmi odolný, žltej farby, stály, ušľachtilý a veľmi kujný kov. Je známy už od staroveku a patrí medzi veľmi vzácny kov. Možno si ešte pamätáte, keď sa učili na chémií na základnej škole , že jeho chemická značka je Au, po latinsky aurum.


Zlato, ako čisté rýdze zlato je veľmi mäkké, preto sa vyrába vo forme zliatin. U nás je známa zliatina 585, ako 14 karátová zliatina, ktorá obsahuje 58,5 % Au + prísadové kovy, striebro a meď. Základná farba zlatej zliatiny sa mení podľa množstva prísadových kovov Ag a Cu. Od svetložltej až po tmavšiu zlatožltú. Ružové a červené zafarbenie drahého kovu spôsobuje meď. Sýtejšiu žltú farbu má zlatá zliatina známa ako 750 resp. 18 karátové zlato, ktoré obsahuje až 75 % rýdzeho Au. Rýdzosť zliatiny sa na šperku označuje malou puncovou značkou, ktorou aj Puncový úrad Slovenskej republiky osvedčuje pravosť zlatého šperku.
Ako už vieme, zlato sa používa hlavne na výrobu šperkov. Ak by boli šperky robené len z čistého rýdzeho zlata, tak by sa tieto šperky z neho zhotovené nedali prakticky nosiť. Pretože, ako sme spomínali zlato je mäkké.
Zlato má dodnes vysokú hodnotu pre nie jedného z nás. Každý sa rád pýši aspoň jedným drahým kovom, a to hlavne zlatom. Zlaté šperky uprednostňujú hlavne starší ľudia, pretože sú vzácnejšie, ako strieborné alebo oceľové šperky. Zlato vnímajú nielen ako šperk, ale aj ako investíciu. To je jedným hlavným a kladným dôvodom, prečo investovať do zlata. Ďalším plusom tohto kovu je, že sa dá ľahko likvidovať, prerobiť alebo doplniť. Najväčšou nevýhodou zlata sú investície a špekulácie spojené s ním. Pretože nie je možné predpovedať hodnotu zlata do budúcnosti.
Na starostlivosť sú zlaté šperky veľmi citlivé a ich dlhovekosť závisí len od vás, ako s nimi budete zaobchádzať. To znamená, že ak k ním budete pristupovať šetrne a starostlivo, určite vám vydržia čo najdlhšie.
Na budúce si povieme niečo o strieborných a oceľových šperkoch!
400 násobný zoom puncovej značky na šperku

 

 

 

 

 

Autor: vladiesblog.blogspot.sk