Tipy a triky

Výročie svadby

Výročie svadby

Viete aké máte výročie svadby, kedy je zlatá svadba, strieborná svadba alebo diamantová svadba?

 

Prehľad výročí:

 

1. BAVLNENÁ SVADBA 
2. PAPIEROVÁ SVADBA 
3. KOŽENÁ SVADBA
4. KVETINOVÁ SVADBA 
5. DREVENÁ SVADBA 

 

6. ŽELEZNÁ SVADBA 
7. VLNENÁ SVADBA 
8. BRONZOVÁ SVADBA
9. MEDENÁ SVADBA
10. CÍNOVÁ SVADBA 

 

11. OCEĽOVÁ SVADBA 
12. HODVÁBNA SVADBA 
13. KRAJKOVÁ SVADBA  

14. SLONOVINOVÁ SVADBA

15. KRYŠTÁĽOVÁ SVADBA - nazývaná aj ako sklenená svadba

 

20. PORCELÁNOVÁ SVADBA

 

25. STRIEBORNÁ SVADBA

 

30. PERLOVÁ SVADBA

 

35. KORÁLOVÁ SVADBA

40. RUBÍNOVÁ SVADBA

45. ZAFÍROVÁ SVADBA

50. ZLATÁ SVADBA

 

55. SMARAGDOVÁ SVADBA

60. DIAMANTOVÁ SVADBA

75. PLATINOVÁ SVADBA

Čítať článok
Perly a ich druhy
Perly druhy a ich rozdiely

Perla sa využíva odjakživa len na šperkárske účely. Má rôzne oblé tvary, ale najvzácnejšia je perla s dokonalým povrchom a súmerne guľatá. Perly zdobili korunovačné klenoty skoro každého panovníka. V minulosti boli perlové náhrdelníky povinný doplnok dámskej garderóby.
Perly rozdeľujeme podľa vzniku:


1.Umelé – chemicky vytvorené – menej kvalitné plastové guličky potiahnuté perleťovou farbou (lacná imitácia), alebo známejšie a kvalitnejšie Swarovského perly (Swarovski Crystal Pearl) vyrábané zo skla s prímesou perlete vytvárajú dokonalú imitáciu perál v rôznych farbách a veľkostiach (cenovo prístupné a kvalitné).


2.Prírodné sú všetky perly vytvorené živočíchmi – perlorodkami podľa vody, v ktorých žijú ich rozdeľujeme na Sladkovodné a Morské, avšak podľa zrodu ich delíme na kultivované a lovené.
Sladkovodné lovené sa využívali v dávnych dobách avšak v dnešnej dobe sa už v prírode ani nevyskytujú, kvôli značnému znečisteniu riek. Dnes ich nachádzame jedine na historických artefaktoch a šperkoch.
Sladkovodné kultivované perly nemajú taký lesk a tvary ako morské, sú síce najviac rozšírené, ale pre náročné podmienky na pestovanie a čistotu vôd sa stali tiež netradičným a zaujímavým artiklom, najviac sa pestujú v Číne, najznámejšie sú napr. Japonské Biwa.
Morské kultivované perly vznikajú na farmách, asi najväčším producentom je Japonsko, najznámejšie sú Akoya perly, veľkosťou sa pohybujú medzi 6 až 9 mm, majú dokonalé tvary a vysoký lesk, ich farebná škála siaha od bielej, cez ružovú a krémovú až po striebornú, čierne Akoya perly sa v prírode nevyskytujú, preto ich prifarbujú.
Morské lovené perly – aj dnes sa stále ešte získavajú jedným z najobtiažnejších spôsobov, potápaním sa v hĺbke a zbieraním perlorodiek. Najvýznamnejšie sú Tahitské perly, aj keď sa už na trhu objavujú aj ako kultivované, vždy majú svoje čaro, svoju jedinečnú čiernu farbu s nádychom do siva, strieborna a zelena. Veľkosťou patria medzi väčšie, lebo narastajú až do 20mm. Sú to najhodnotnejšie a najvzácnejšie perly, hlavne kvôli náročnému procesu získavania.

 

Z teritoriálneho hľadiska, vieme perly rozdeliť aj do týchto skupín ako: Perly južných morí (Thajsko, Indonézia, Filipíny, južná Čína až po celú Austráliu), Tahitské perly (Francúzska Polynézia, Cookove ostrovy, Mikronézia), Akoya (Japonsko, Čína) a Sladkovodné (Čína, USA, Japonsko). No toto rozdelenie v dnešnej dobe už nemá význam, nakoľko vieme, že všetky tieto perly sa vedia kultivovane vyprodukovať hlavne v Číne.

 

 

 

Čítať článok
Rozdiel medzi diamantom a briliantom

Diamanty sú surové neopracované kamene, sú stále v ich prirodzenej forme, najčastejšie v tvare octahedra (osemhranu). Opracované diamanty sú rozdeľované podľa tvaru SHAPE – Round, Radiant, Princess, Pear, Oval, Marquise, Heart, Emerald, Cusion, Asscher a štyroch parametrov medzinárodne ozančovaných 4C:

  • CUT (výbrus) – označuje kvalitu výbrusu diamantu najcennejším je EXCELLENT (excelentný), VERY GOOD (veľmi dobrý), GOOD (dobrý)
  • COLOUR (farba) – základná farebná škála začína písmenom D – bezfarebné, a čím žltší je diamant, tým nižšie písmeno abecedy ho označuje, bežne dostupné do písmena N
  • CARAT (váha) – váha sa určuje v karátoch – ct kde 1ct = 0,2g
  • CLARITY (čistota) – tabuľka čistoty diamantov začína FL, IF, VVS1 a VVS2, VS1 a VS2, SI1 a SI2, I1, I2 a I3, kde FL je najideálnejší a u I3 je už niekedy vidieť inklúzie (vady) aj voľným okom.

 

Briliant je vlastne diamant (označuje sa aj ako Round diamant), je opracovaný a vybrúsený do najideálnejšieho tvaru, aby odrážal čo najviac svetla. Okrúhly briliantový výbrus má presne 56 trojuholníkových faziet, vrchnú plochu tabuľovú fazetu v tvare pravidelného osemuholníka (nazývanú Table) a spodný hrot (Culet). Presné usporiadanie týchto 58 proporcií je veľmi potrebné pre maximalizáciu diamantového lesku.

 

Čítať článok
3 položiek celkom